Stoughton, Monona put out victories in the playoffs in the Home Talent League |  Amateur Baseball

Stoughton, Monona put out victories in the playoffs in the Home Talent League | Amateur Baseball

HOME TALENT | SUNDAY’S SUMMARY

HOME TALENT LEAGUE STANDINGS

Northern section northeast – Ashton 1-0; Black Earth 1-0; Middleton 1-0; Waunakee 1-0; Cross Plains 0-0; Normal 0-1.

Northern section Northwest – Sauk Prairie 1-0; Muscoda 0-0; Cazenovia 0-1; Mazomania 0-1; Reedsburg 0-1; Wis. Dells 0-1.

Western Section – Shulls / Benton 1-0; Argyl 0-0; Belleville 0-0; Blanchardville 0-0; Dodgeville 0-0; PBluff / MHoreb 0-0; Richland Ctr 0-0; Verona 0-0; Holland 0-0; Wiota 0-1.

The East Section – Monona 1-0; Rio 1-0; Cottage Grove 0-0; DeForest 0-0; Montello 0-0; Portage 0-0; Poynette 0-0; Columbus 0-1; Sun Prairie 0-1.

Southeast section – Evansville 2-0; Jefferson 1-0; Stoughton 1-0; Albion 0-0; Fort Atkinson 0-0; Cambridge 1-1; McFarland 0-1; Utica 0-1; Waterloo 0-2.


Sunday’s results

Northern section

Black Earth 13, Cazenovia 0

Sauk Prairie 5, regular 1

Cross Plains at Muscoda

Western section

Shullsburg / Benton 12, Wiota 1 (7)

Richland Center in Verona

Belleville at Hollandale

The East Section

Rio 5, Sun Prairie 3

Monona on Columbus

Cottage Grove on Montello

Southeast section

Jefferson 4, McFarland 0

Stoughton 11, Cambridge 5

Evansville 5, Waterloo 0


Today’s game

Western section

Pine Bluff / Mount Horeb at Argyle, 1 p.m.

Blanchardville at Dodgeville, 1 p.m.

The East Section

Cottage Grove on Columbus, 1 p.m.

Sun Prairie at Montello, 1 p.m.

Poynette at Portage, 1 p.m.


Sunday, June 6 matches

Northern section

Ashton and Cazenovia, 1 p.m.

Black Earth at Reedsburg, 1 p.m.

Cross Plains at Wisconsin Dells, 1 p.m.

Middleton at Muscoda, 1 p.m.

Usually at Mazomanie, 1 p.m.

Waunakee at Sauk Prairie, 1 p.m.

Western section

Argyle at Richland Center, 1 p.m.

Dodgeville on Wiota, 1 p.m.

Hollandale at Blanchardville, 1 p.m.

Pine Bluff / MH at Belleville, 1 p.m.

Shullsburg / Benton at Verona, 1 p.m.

The East Section

Columbus at Sun Prairie, 1 p.m.

DeForest at Montello, 1 p.m.

Monona at Poynette, 1 p.m.

Rio at Portage, 1 p.m.

Southeast section

Cambridge at Waterloo, 1 p.m.

Jefferson at Fort Atkinson, 1 p.m.

Stoughton and Evansville, 1 p.m.

Utica at Albion, 1 p.m.


Sunday’s area summary

Northern section

BLACK EARTH 13, CAZENOVIA 0

Black Earth * 003 * 234 * 000 * – * 13 * 14 * 0

Cazenovia * 000 * 000 * 000 * – * 0 * 6 * 2

Throws (ip-hr-er-so-bb) -BE: M. Caminiti (W; 5-4-0-0-3-2), T. Caminiti (2-1-0-0-1-0); C: Klang (L; 3-4-4-3-3-2), J. Morris (2.2-9-9-9-2-2), L. Morris (1.1-1-0-0-1- 0).

Leading butchers – BE: Howard 3×4 (2B), Caminiti 2×3 (4BI), Watkins 2×4 (2B), Barsness 2×4 (2B).


SAUK PRAIRIE 5, SLETT 1

Common * 000 * 000 * 010 * – * 1 * 4 * 3

Sauk Prairie * 001 * 013 * 00x * – * 5 * 9 * 2

Throws (ip-hr-er-so-bb) -Pl: B. Mahoney (L; 2.2-4-1-0-1-0), Cady (5.1-5-4-0-4-1); SP: Koenig (3-1-0-0-3-0), Leister (W; 6-3-1-0-11-0).

Leading butchers – Pl: C. Mahoney 2×3; SP: Slotty 3×4 (2B), Prime (2B).


Western section

SHULLSBURG / BENTON 12, WIOTA 1 (7)

Wiota * 010 * 000 * 0 * – * 1 * 2 * 0

Shullsburg / Benton * 330 * 240 * x * – * 12 * 11 * 2

Throws (ip-hr-er-so-bb) -W: Sturtz (L; 4-8-8-7-5-4), Schliem (1-3-4-4-1-2), Baumgartner (1-0-0-0-3-0); SB: Lieb (W; 6-2-1-1-11-7), J. Crotty (1-0-0-0-3-1).

Leading butchers – SB: Hendrickson 3×3 (2B, 5BI), C. Crotty 3×3, Pavlik 2×3 (2B), J. Crotty (HR).


The East Section

RIO 5, SOLPRÆRE 3

Sun Prairie * 000 * 003 * 000 * – * 3 * 7 * 1

Rio * 003 * 010 * 10x * – * 5 * 10 * 0

Throws (ip-hr-er-so-bb) -SP: Roscoe (L; 6-7-4-4-4-0), Mailandt (2-3-1-1-1-1); A: Jenkins (W; 6-6-3-3-7-4), Kearney (3-1-0-0-1-3).

Leading butchers – SP: Cancer 2×4 (2B), Molina (HR); A: Doleshaw 3×4 (2B), Kirchenwitz 2×3 (HR, 4BI).


Southeast section

JEFFERSON 4, McFARLAND 0

McFarland * 000 * 000 * 000 * – * 0 * 7 * 2

Jefferson * 000 * 000 * 004 * – * 4 * 6 * 1

Throws (ip-hr-er-so-bb) -M: Schreiber (6-1-0-0-5-3), Byer (1-2-0-0-1-0), Schildgen (L; 1.2-2-4-4-2-2); J: Roth (6-6-0-0-3-3), Renz (W; 3-1-0-0-6-1).

Leading butchers – M: Schreiber 2×2, Schildgen 2×4, Schaff 2×4; J: Beginning (HR, 4BI), Schlesner 2×4, Renz (2B).


STOUGHTON 11, CAMBRIDGE 5

Stoughton * 200 * 231 * 030 * – * 11 * 17 * 0

Cambridge * 100 * 001 * 201 * – * 5 * 10 * 3

Throws (ip-hr-er-so-bb) -S: Riffle (W; 5-3-1-1-4-3), Sperloen (4-7-4-4-8-2); C: Mickelson (L; 5-12-7-5-3-2), Horton (3-4-4-3-4-4), Evans (1-1-0-0-0-0-0) .

Leading butchers – S: Medina 3×5, Herdenez 3×6 (2B), Edwards 3×6; C: Ehrke 3×4 (3B, 2 2B), Jarlsberg 2×4 (2B).


EVANSVILLE 5, WATERLOO 0

Evansville * 110 * 020 * 001 * – * 5 * 9 * 0

Waterloo * 000 * 000 * 000 * – * 0 * 3 * 2

Throws (ip-hr-er-so-bb) -E: Lavery (W; 6-1-0-0-14-0), Busby (3-2-0-0-9-1); W: Duckert (L; 9-9-5-3-3-0).

Leading butchers – E: Cox 2×4 (2B), Borchardt 2×4 (2B), Frey 2×4.


Saturday’s late summary

MIDDLETON 10, MAZOMANIE 4

Middleton * 000 * 020 * 505 * – * 10 * 14 * 0

Mazomania * 002 * 200 * 000 * – * 4 * 12 * 1

Throws (ip-hr-er-so-bb) -Middle: Hellenbrand (4-12-4-4-4-0), Farrell (W; 5-1-0-0-5-0); Maz: Hewitt (:; 6-4-2-2-4-0), Geishert (1.1-3-3-2-0-1), Barsness (.2-3-5-5-0-1), T. Flame (1-2-0-0-0-0).

Leading butchers – Middle: German Shepherd 2×5, Schmitt 2×5, Hinson 3×5, Zimmerman 2×4, Farrell 2×5 (2B), Ross 2×5; Maz: T. Flame 2×4, P. Flame 3×3, Geishert 2×4, Barsness 2×4, Parman 2×4.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping Cart
Scroll to Top